Ножі та різаки для шиття: як вибрати

Ножі та різаки для шиття: як вибрати

У шитті та інших видах рукоділля можуть використовуватися не тільки звичні для всіх ножиці, але й різні види спеціальних ножів та різаків. Швейний магазин пропонує широкий вибір таких аксесуарів. Вони допомагають виконувати ті чи інші операції точніше та акуратніше. Сьогодні спробуємо розібратися, який саме ніж і для чого можна використовувати.

Дисковий (круглий) ніж

Перш ніж перерахувати велику кількість плюсів інструмента, потрібно озвучити головний його недолік: круглим ножем практично неможливо вирізати деталі з лініями, що перетинаються, або сильно вигнутими. При виконанні цих операцій є велика небезпека надрізати круглим лезом більше тканини, ніж потрібно. У цьому разі не обійтись без гострих ножиць, якими зручно надсікати куточки.

Переваги дискового ножа

Дискові (круглі) пристосування мають чималу популярність серед майстринь шиття, а все тому, що у них є значні переваги. Основні з них:

  1. При розкрої тканини шари не зміщуються один щодо одного – ця властивість допоможе при розкрої дрібних однакових деталей (наприклад, для роботи в стилі печворк). Спочатку такий інструмент створювався саме для виконання цієї техніки, але пізніше любителі шиття знайшли йому застосування також для пошиття одягу.
  2. Роликовий ніж легкий, вимагає великих зусиль під час роботи. На відміну від стандартних ножиць він підійде і правші, і лівші.
  3. Круглий ніж гостріший за ножиці. Заточення звичайних ножиць здебільшого коштує недешево, до того ж є небезпека зіпсувати леза, довіривши їх недосвідченому майстру. А у круглого виробу диски змінюються, як лезо на бритві, та й коштує новий набір не так вже й дорого. До того ж круглий диск можна наточити самостійно, для цього, щоправда, знадобиться спеціальна точилка.

При покупці інструмента необхідно одразу придбати пластиковий килимок. Гострий диск не повинен торкатися іншої поверхні. Цю обставину можна віднести водночас як до недоліків, так і до зручностей, оскільки килимок має спеціальну розмітку, що полегшує розкрій деталей.

Канцелярський ніж

Можна знайти канцелярські різаки різних розмірів – від великих, з широкими лезами, до вузьких. Широкі зручні для більш «масштабних» і грубих робіт або для розрізання чогось міцного (щільного паперу або товстого картону, шкіри грубого вироблення тощо); вузькі підходять для роботи з тонкими матеріалами. Корпус може бути виконаний із пластику, металу або гуми – другий і третій варіанти, як правило, коштують дорожче, зате ніж із таким корпусом зручніший у використанні, довше прослужить. Найміцніші різаки взагалі не мають пластикових деталей. Для ножів різного розміру необхідно придбати набори запасних лез і за потреби їх міняти. Такі пристосування можна використовувати для розкрою штучного чи натурального хутра, акуратно розсікаючи матеріал основи, не розрізаючи сам ворс.

Макетний ніж

Інакше його називають ножем-скальпелем. Призначений для виготовлення шаблонів із різних матеріалів. Завдяки гострому лезу підходить для роботи з тонкими матеріалами, а також із папером, картоном, тканиною, шкірою, пластиком. Краще використовувати інструменти з прогумованим покриттям – воно дозволить не напружувати руку під час роботи.

Ножами-скальпелями зручно різати міцні, тверді матеріали, їхній головний плюс – можливість виконувати дуже тонкі, ювелірні роботи (наприклад, вирізати мереживні візерунки на шкірі, картоні, папері). Скальпелі, як правило, дорожчі за канцелярські ножі, але термін їхньої служби довше завдяки міцності корпусу і якості лез. Набори лез продаються як у комплекті з самим скальпелем, так і окремо – вони можуть бути різної форми.

Незалежно від того, яким інструментом ви користуєтеся, обов’язково застосовуйте спеціальний килимок-підкладку. Він не тільки захистить поверхню столу від пошкоджень, а й дозволить довше зберігати леза гострими.

Поділіться новиною

Новини партнерів