Брюссельська капуста: вирощування, посів та висаджування розсади

Брюссельська капуста: вирощування, посів та висаджування розсади

Брюссельська капуста – все ще досить рідкісний овоч, зустріти його можна хіба що в магазині – у замороженому вигляді. Не так багато людей вирощують її на своїх ділянках. Однак виростити цю капусту не складно, причому не лише на півдні, а й у середній смузі.

Брюссельська капуста

Посів і висаджування розсади – точно в термін

Рослини брюссельської капусти відрізняються більш тривалим вегетаційним періодом в 1-й рік життя. За 140-150 днів, включаючи розсадний період, товарні качанчики формують лише деякі сучасні гібриди; більшості сортів та гібридів для цього потрібно не менше 160 днів. У Нечорнозем’ї кількість днів із середньодобовою температурою повітря вище 5°C – близько 110-120.

(При середньодобовій температурі вище 5°C у більшості рослин починаються біохімічні процеси) Виходить, брюссельську капусту можна вирощувати тільки через розсаду, вік якої — не менше 40 днів. Розсада повинна мати 4-5 листків, пройти загартування протягом 10-14 днів. Вирощувати її потрібно тільки в касетах або горщиках, щоб при висадженні збереглася коренева система. Висаджувати розсаду слід із початком польових робіт — наприкінці квітня — на початку травня. Відповідно, висівати насіння на розсаду треба у 1-й декаді березня. Будь-які затримки з термінами посіву насіння або висадки розсади загрожують втратою врожаю.

Холоду врожаю не перешкода

Капуста брюссельська більш холодостійка, ніж білокачанна, тому весняні заморозки та тривалі весняні похолодання не завдадуть шкоди молодим рослинам. Морози до -7 ° C вона витримує без втрат. При підвищенні температури до позитивних значень промерзлі качанчики поступово відтають, при цьому структура тканин не порушується, і вони придатні в їжу. Рослини цілком можуть зимувати під снігом до лютого, щоправда, перша ж відлига загубить залишений у полі врожай. При відсутності снігу та морозах до -10°C промерзле листя поникають, утворюючи навколо кочериги з качанчиками захисний намет.

Як отримати великі качанчики?

1 умова – листя і стебло повинні бути великими

Процес формування качанчиків брюссельської капусти трохи відрізняється від утворення качан капусти білокачанної. Протягом літа у неї активно росте стебло — висока кочерига товщиною до 5 см у діаметрі, на якій по спіралі розташовується велике листя на довгих черешках. І тільки коли середньодобова температура повітря знижується, що спостерігається в другій половині серпня, нирки в пазухах листя починають помітно збільшуватися – з них надалі утворюються качанчики. Здебільшого це відбувається рахунок відтоку пластичних речовин з листя і кочериги в кочанчики. Тому дуже важливо протягом літніх місяців створити всі умови для того, щоб кочерига та листя виросли великими; це запорука формування великих качанчиків восени.

Порада. У 3-й декаді серпня можна видалити верхівку рослини з усіма листками, що не досягли нормального розміру – утворення нового листя припинитися, а відтік пластичних речовин з листя і кочериги в качанчики посилиться.

2 умова – не загущайте посадки

Як усі капусти, брюссельська дуже вимоглива до рівня освітленості. Тому в жодному разі не можна загущати посадки, інакше качанчики будуть дрібними та пухкими. При більш рідкісній посадці виростуть великі красиві рослини – колони з темно-заленим листям; проте качанчики в нижній частині кочериги будуть дуже великими, а в середній і верхній – типовими для сорту, що вирощується або гібриду. Оптимальна схема посадки – 60х60 і 65х65 см (ширина міжрядь дорівнює відстані між рослинами в ряду). До того ж за такого способу розміщення рослини виглядають дуже декоративно.

3 умова – сприятлива температура

Найбільш сприятлива температура для формування качанчиків – 12°C. При більш високій температурі кочаничики формуються пухкими і дрібними, а при нижчій високій якості качанчиків неминуче відповідають їхні малі розміри. На жаль, у Нечорнозем’ї період із температурою 12°C дуже короткий, що не дозволяє повністю реалізуватися потенціалу сорту або гібриду.

Порада. Нижні кочаничики формуються дрібними та пухкими. Їх треба видаляти без жалості, щоб не заважали качанчикам, розташованим вище, формуватися повноцінними.

Потреба в елементах живлення – підвищена

Дуже важлива складова у вирощуванні брюссельської капусти — режим харчування. Незважаючи на невисоку врожайність, їй потрібно більше елементів живлення на одиницю продукції, тому для вирощування брюссельської капусти вибирають найродючіші ділянки із вмістом гумусу не менше 3%. Під неї можна вносити будь-які органічні добрива (до 100 кг на 10м² під осіннє перекопування), а також передбачити внесення мінеральних добрив навесні (близько 200 г повного мінерального добрива на 10 м²) та регулярні підживлення протягом літа (50-70 г повного добрива на 10 м², поєднуючи підживлення з поливом).

Полив – рясний і регулярний

Капуста брюссельська вважається стійкою до нестачі вологи. Тоді вона зупиняє зростання, а потім, після поливу чи дощу, відновлює його; причому, на рослині не виявляється жодних дефектів.

Однак допускати цього не можна, тому що перепади вологості ґрунту знижують не тільки масу качанчиків, а й їхню якість: вони стають жорсткими та дуже пряними. Тому поливають брюссельську капусту регулярно: 140-180 л води на 10 м².

Підгортати брюссельську капусту не можна — з пазух нижнього листя можуть з’явитися додаткові пагони, які лише знизять урожай основного стебла.

Потрібний захист від гусениць

Через те, що листя брюссельської капусти розташоване високо над рівнем ґрунту і добре прогрівається сонцем, його дуже люблять метелики: білянки, совки, капустяні молі. На листі створюються дуже добрі умови для гусениць цих шкідників. Тому завжди потрібно оглядати нижню сторону листя — саме там насамперед з’являються кладки їх яєць. Подальші дії — за бажанням: потрібно або щодня збирати гусениць (на невеликих плантаціях), або проводити обробку відповідними інсектицидами.

Не поспішайте зі збиранням урожаю

Зі збиранням урожаю не варто поспішати. Збільшення розмірів качанчиків на рослині в полі можливе за будь-якого підвищення температури повітря (вище 5°C), правда, темпи зростання при цьому досить низькі. Тому з вересня до початку стійких холодів (нижче 0°C) качанчики потрібно збирати в міру потреби, щоб одразу використовувати їх у їжу.

Товарна продукція високої якості

Маленькі качанчики, масою 10-20 г, не дуже щільні, на розрізі мають зеленувато-жовтувате забарвлення, ніколи не бувають білими всередині.

Зберігання продукції до реалізації

Розфасувати та заморозити…

Як зберегти качанчики капусти брюссельської?

Урожай найкраще заморозити, тому що зняті з кочериги качанчики зберігати дуже складно. Для цього їх зачищають від листя, що криють, фасують в пакети порціями і заморожують, як зазвичай роблять з більшістю овочів.

… або дорощують у приміщенні

Особливість формування качанчиків дозволяє використовувати специфічний спосіб зберігання брюссельської капусти – дорощування. Для цього потрібно непромерзне приміщення; освітлення значення не має. З рослини акуратно зрізають листя, залишаючи черешки трохи довші за качанчики, інакше листя випаровуватиме вологу і висушать рослину. Потім його акуратно викопують з корінням, злегка обтрушують ґрунт, переносять у приміщення, де прикопують у вологий субстрат (пісок, тирсу, торф тощо).

Пластичні речовини для формування качанчиків запасені в кочеризі, а вологу для всіх біохімічних процесів рослина візьме із субстрату. Перші 10-14 днів субстрат має бути помірно вологим. Поливають дуже акуратно, маленькими порціями. Якщо температура в приміщенні 0 … 5 ° C, качанчики добре зберігаються, а при вищій температурі – збільшуватимуться в розмірах.

Корисніше, ніж білокачанна капуста

Енергетична цінність брюссельської капусти значно вища, ніж у білокачанної. До того ж цю капусту можна повною мірою назвати повноцінним джерелом рослинного білка. Це робить її незамінним компонентом у дієтичному та вегетаріанському харчуванні, особливо пізно восени, коли так мало свіжих овочів.

Підвищений вміст сухої речовини та клітковини позначається на смакових якостях сирої продукції: вона жорстка та несмачна. Тому качанчики вживають тільки після термічної обробки: варіння, гасіння, обсмажування. Для квашення вони не придатні.

Перед приготуванням качанчики зачищають від верхнього листя і розрізають на 2-4 частини. При використанні цілих качанчиків на кочеризі потрібно зробити хрестоподібний розріз – тоді вони будуть менш гострими та приємнішими на смак.

Поділіться новиною

Новини партнерів