Застуда: як запобігти застудним захворюванням?

Застуда: як запобігти застудним захворюванням?

З настанням осені та зими різко збільшується кількість простудних захворювань. На слизових оболонках носа, глотки і порожнини рота у практично здорових людей мешкають різні віруси і мікроби, що відносяться головним чином до кокової групи – стрептококи, стафілококи, пневмококи.

Переохолодження тіла, особливо ніг, веде до порушення захисних властивостей організму. Так створюються сприятливі умови прояви хвороботворного впливу цих мікробів та його розмноження.

Найчастішим наслідком застуди є гостра нежить. Через день-два після охолодження відчувається сухість у носі, відчувається печіння та тиск у ділянці перенісся, з’являється головний біль і часте чхання. Через деякий час з’являються рясні слизові оболонки з носа.

У таких випадках добре допомагає чай із малиною чи медом. Його краще пити на ніч, особливо у тих випадках, коли вдень необхідно вийти з дому. На ніч можна зробити гарячу ванну для ніг (39-40 градусів) тривалістю 15-20 хвилин.

Якщо не лікуватися і не дотримуватися режиму, то перебіг гострого нежитю ускладнюється. Запальний процес із носоглотки поширюється на слизову оболонку трахеї, в результаті розвивається гострий трахеїт. З’являється сухий і різкий кашель вночі та вранці, підвищується температура тіла.

Гострий трахеїт триває, як правило, один-два тижні. На додаток до ліків рекомендується гірчичники на груди та міжлопаткову ділянку, інгаляцію 2 відсотковим розчином соди. Полегшують кашель звичайне гаряче питво, чай з малиною, медом, гаряче молоко з содою (на склянку молока чайна ложка соди) або з боржомі (на ½ склянки молока ½ склянки боржомі). Режим має бути домашнім, виходити надвір не рекомендується. Але необхідно якнайчастіше провітрювати приміщення.

Якщо запальний процес захоплює слизову оболонку бронхів, може розвинутись гострий бронхіт. Кашель у цьому випадку вже не сухий, а з мокротинням, що супроводжується невеликим болем за грудиною, захриплістю голосу. Відчувається загальне нездужання, температура тіла підвищена. При бронхіті обов’язковим є постільний режим. Це особливо необхідно літнім людям і страждаючим серцево-судинними захворюваннями. Рекомендуються гірчичники. Щоб краще відокремлювалося мокротиння, застосовують відхаркувальні засоби. Так само, як і при трахеїті, корисний чай з малиною, медом, гаряче молоко з боржомі чи содою. Сульфаніламідні препарати та антибіотики слід приймати строго відповідно до того дозування, яке визначив лікар.

Правильні та своєчасно вжиті в домашніх умовах заходи сприяють швидкому лікуванню. Навпаки, недотримання режиму, невиконання призначень лікаря, загрожують часом важкими наслідками. Перебіг простудних захворювань затягується, створюються сприятливі умови переходу в хронічну форму.

Як запобігти застудним захворюванням?

Давно помічено, що у людей, які багато часу бувають на повітрі, катари верхніх дихальних шляхів зустрічаються рідко. Тому за будь-якої погоди і взимку і влітку треба більше гуляти.

Значно підвищує опірність організму систематичні заняття фізкультурою та спортом. Необхідні процедури, що сприяють загартовуванню організму. Рекомендується починаючи з літа щодня мити ноги на ніч спочатку теплою водою (32-34 градуси), а потім поступово протягом 3-4 тижнів знижувати температуру води (до 18 градусів). Прохолодний душ або вологі обтирання вранці також підвищують опірність організму.

Особливо важливо, щоб ноги були в теплому, сухому та не тісному взутті. Разом з тим і в морозну пору не слід одягатися занадто тепло, якщо перегрітися, спітніти, то простіше застудитися.

Поділіться новиною

Новини партнерів