Чугуївські астрономи показали, як виглядають телескопи після деокупації

Чугуївські астрономи показали, як виглядають телескопи після деокупації

Територія Чугуївської спостережної станції університету Каразіна розташована неподалік села Іванівка і за 70 км від Харкова. Сюди вдерлися російські війська на початку військового вторгнення. Спостережну станцію перетворили на казарму для окупантів.

Про це пише Суспільне, повідомляють новини Чугуєва.

До окупації тут у приміщеннях спостережної станції розміщувались два телескопи, які дозволяли науковцям спостерігати за зірками, планетами. Однак після окупації все розтрощили і розграбували. Навіть записи науковців росіяни знищили. Також знищили техніку, комп’ютери, чіпи і інше. Науковці бідкаються, що втрачені спостереження за увесь минулий рік.

Начальник спостережної станції Олександр Голубаєв показав декілька листочків з записами спостережень за цей рік – це все, що залишили окупанти. Також на станції немає електрики через дії росіян. Вони перебили всі кабелі, коли рили окопи.

Голубаєв показав і прострелені конструкції найбільшого телескопу. Він розповів, що окупанти тут влаштували «тир». Також начальник станції показав, як росіяни нищили техніку – розстрілювали навіть матриці від телескопів. Нажаль техніку тепер відновити неможливо. У найбільшого телескопа станції ОЗТ-8 пошкоджені дзеркала, а інші телескопи росіяни вкрали разом з дротами. Те, що їм не вдалось вивезти, вони потрощили.

Керівник станції розповів, що вони стежили не тільки за поверхнею Місяця, за зірками, але і за кометами і метеорами. Всі телескопи і апаратура, яка була у єдиному екземплярі в Україні, була знищена і викрадена.

“Він (телескоп – ред.) невеликого розміру, близько 40 кілограмів. Вони разом із проводами й апаратурою все винесли. Я знайшов розібраний комп’ютер, з якого видерли все, навіть чіп. Спостереження за 2021 рік повністю викрадені. Що відбувалося минулого року в небі, ми не дізнаємося”, — говорить Голубаєв.

Про збитки вчені говорять неохоче може тому, що і самі ще не знають, скільки втрачено. Але вже відомо, що це десятки тисяч доларів – тільки вартість обладнання. На відновлення потенціалу станції потрібні, що найменше 5 років. Цей час потрібен при наявності достатнього фінансування і відсутності бойових дій. За інших умов – це десятки років.

Поділіться новиною

Новини партнерів