Як у Чугуєві подарувати чи продати майно в умовах воєнного стану

Як у Чугуєві подарувати чи продати майно в умовах воєнного стану

Питання порядку посвідчення договорів відчуження в умовах воєнного стану, зокрема укладання договорів купівлі-продажу / дарування нерухомого майна, є одним з розповсюджених питань, з яким клієнти звертаються до фахівців Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Про те, як змінилась ця процедура, роз’яснює головний юрист Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталія Мазницька, передає Chuguiv.

Враховуючи те, що предметом договору дарування / купівлі-продажу є цінне майно, то такий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

За загальним правилом посвідчення правочинів щодо відчуження майна провадиться за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї зі сторін відповідного правочину, відповідно до ст. 55 Закону України «Про нотаріат», а також п. 1 глави 1 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій, що затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5.

Однак в умовах дії воєнного стану нотаріальне посвідчення договору щодо відчуження нерухомого майна, зокрема посвідчення договору дарування / купівлі-продажу, здійснюється виключно за місцезнаходженням такого майна, крім нерухомого майна, розташованого у м. Києві або Київській області, відповідно до п. 19 постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 № 480.

Тобто раніше громадяни мали вибір, а саме звернутися до нотаріуса, який територіально є найближчим до них за місцем своєї реєстрації, зокрема за місцем реєстрації дарувальника/обдарованого, або за місцезнаходженням такого майна. Наразі посвідчення договору відчуження здійснюється нотаріусами виключно за місцезнаходженням такого майна.

Відповідно до ст. 13-1 Закону України «Про нотаріат» нотаріус здійснює нотаріальну діяльність в межах нотаріального округу, які визначаються відповідно до адміністративно-територіального устрою України.

Нотаріус не вправі здійснювати нотаріальну діяльність за межами свого нотаріального округу, за винятком заміщення інших нотаріусів.

Важливо. В умовах воєнного стану нотаріальні дії проводяться виключно нотаріусами, включеними до затвердженого Міністерством юстиції переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна (перелік таких нотаріусів по Харківській області див. за посиланням: https://minjust.gov.ua/…/2022/06/09/20220609150449-76.pdf).

У вказаному переліку наявні нотаріуси Чугуївського міського нотаріального округу Харківської області, які в умовах воєнного стану мають право вчиняти нотаріальні дії щодо цінного майна, зокрема посвідчення договору дарування / купівлі-продажу нерухомого майна, яке знаходиться у місті Чугуєві, Чугуївському районі, та яким наданий доступ до реєстрів Міністерства юстиції України. Цей перелік є актуальним та постійно оновлюється (останні зміни внесені наказом Міністерства юстиції України від 08.06.2022 № 2277/5).

Таким чином, особам, які бажають укласти договір відчуження, необхідно звернутися до нотаріуса Чугуївського міського нотаріального округу Харківської області, який є у вищевказаному переліку, за місцем знаходженням нерухомого майна та надати необхідні документи.

Орієнтовний перелік документів, який необхідно надати нотаріусу для вчинення нотаріальних дій:

  • паспорти й ідентифікаційні коди обох сторін договору;
  • оригінал правовстановлюючого документу на нерухоме майно;
  • довідка про осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні;
  • технічний паспорт на житлове приміщення;
  • документи, що засвідчують родинні відносини між особами першого та другого ступеня споріднення.

За правовими консультаціями та юридичною допомогою звертайтеся до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України) або до Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за телефоном (057-146) 40-127.

Поділіться новиною

Новини партнерів