Як чоловікові під час воєнного стану виїхати за кордон: легальні варіанти

Як чоловікові під час воєнного стану виїхати за кордон: легальні варіанти

На сьогоднішній день в Україні діє військовий стан, згідно з яким чоловіки віком від 18 до 60 років не мають права залишати країну. Незважаючи на встановлену заборону, є ситуації, коли перетин кордону залишається можливим. Про те, хто має законне право на виїзд і що для цього потрібно читайте нижче.

Чоловіки з дітьми

Якщо чоловік самостійно виховує одного або більше дітей віком до 18 років, то, згідно з українським законодавством, він цілком законно може покинути разом з ними територію країни. Для цього необхідно буде лише надати свідоцтво про народження дитини та документ, що підтверджує, що він виховує сина чи дочку поодинці. Таким документом може стати рішення про позбавлення матері батьківських прав або свідоцтво про її смерть.

Крім того, перетнути кордон без проблем зможуть батьки, які виховують трьох і більше неповнолітніх дітей. У цьому випадку на кордоні достатньо буде показати свідоцтва про народження дітей або навіть їх копії, завірені нотаріально. Діти можуть і від різних шлюбів. Але тоді потрібно мати при собі документи, які підтверджують, що всі діти перебувають на утриманні бажаючого виїхати батька.

Також виїзд дозволений для тих чоловіків, які вивозять дитину з інвалідністю, затримками чи вадами розвитку, складними захворюваннями. У такому разі потрібно мати при собі документи, які б підтверджували відповідний діагноз.

Якщо діти вже перебувають за кордоном і батько бажає поїхати за ними, то за таких умов виїхати він уже, на жаль, не зможе.

Тимчасова непридатність до служби

Допускається перетин кордону тими чоловіками, які були зняті з військового обліку у зв’язку з їхньою тимчасовою або постійною непридатністю до військової служби. Підтвердженням цьому має бути відповідний висновок військово-лікарської комісії.

Є окрема категорія тимчасово непридатних до служби, які визнані такими терміном до шести місяців. Передбачається, що після закінчення цього терміну вони мають пройти військово-лікарську комісію повторно. Для них виїзд за межі країни також дозволено.

Виконання робочих завдань

Представники окремих професій також під час війни можуть виїжджати за кордон. До таких професій належать спортсмени, водії, члени екіпажів річкових та морських суден, працівники залізниці та волонтери.

 • Водії можуть залишати територію України лише у тому випадку, якщо вони перевозять медичні чи гуманітарні вантажі для військових формувань та населення. При цьому він має мати у своєму розпорядженні всі необхідні дозволи, а інформація про нього має бути присутня в інформаційній базі Укртрансбезпеки.
 • Також виїжджати за кордон можуть водії, які працюють на компанії, що мають транспортні ліцензії. При цьому транспортний засіб, на якому вони залишають країну, не повинен мати менше 3,5 тонн.
 • Працівники залізниці можуть виїжджати з країни, якщо до їх обов’язків належить забезпечення безперебійного функціонування залізничних сполучень.
 • Спортсмени можуть подорожувати у разі, якщо вони включені до складу різних національних збірних команд країни. Види спорту можуть бути різними: олімпійськими, неолімпійськими, параолімпійськими. Також перетинати кордон можуть тренери збірних команд, спортивні судді та різні фахівці, від яких залежить підготовка та стан спортсменів.
 • З недавніх пір покидати країну може також і представники авіації. До них відносяться як авіаційний персонал, так і інспектори з нагляду, які перевіряють із Державіаслужби і не тільки.

Наявність інвалідності

Залишати територію України можуть усі люди з інвалідністю незалежно від її групи. Для цього достатньо мати із собою один із таких документів:

 • документ, що підтверджує наявність інвалідності;
 • пенсійне посвідчення, в якому зазначено інформацію про групу інвалідності або її причину;
 • посвідчення про призначення соціальних виплат, якщо в ньому зазначено інформацію про групу інвалідності або її причину;
 • довідки щодо оформлення пільг.

Люди з інвалідністю можуть перетинати кордон України в обидві сторони необмежену кількість разів.

Проживання в іншій країні

Громадяни України, які офіційно мешкають в одній з інших країн, також мають право перетинати кордон під час дії воєнного стану. Але, як завжди, їм для цього потрібне відповідне документальне підтвердження. Таким підтвердженням може бути посвідка на проживання, відмітка в паспорті міграційної служби або однієї з українських дипломатичних установ.

На жаль, ні робітники, ні довгострокові візи права на виїзд військовозобов’язаним не дають.

Якщо у чоловіка, крім українського громадянства, є також і громадянство іншої країни, то він може виїхати з країни за іншим своїм паспортом. Справа в тому, що митний контроль бачить лише паспорт, який йому показують. І простежити наявність другого документа він не має змоги.

Проте варто пам’ятати про те, що в Україні подвійне громадянство не передбачене. Тому у вас є ризик при отриманні громадянства іншої країни втратити українське.

Поранені військовослужбовці, які їдуть на лікування

Бійці, які під час виконання військових обов’язків зазнали поранень і тепер їдуть на лікування в інші країни, також мають законне право на таку поїздку. Для цього їм необхідно лише показати такі документи:

 • висновок щодо необхідності такого лікування;
 • повідомлення, підписане Координаційним центром Європейської комісії;
 • підтвердження закордонної клініки про ухвалення бійця на лікування.

Якщо ви належите до однієї з перерахованих вище категорій, то можете без зайвих хвилювань перетинати кордон України. Адже ви маєте законне право.

Поділіться новиною

Новини партнерів