Статус біженця чи тимчасовий захист, яка різниця і що обрати?

Статус біженця чи тимчасовий захист, яка різниця і що обрати?

Консультують фахівці Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Питання визначення майбутнього статусу для осіб, які вимушено виїжджають за кордон, рятуючись від війни, напряму пов’язаний з метою отримання такого статусу.

Про це у facebook повідомила Чугуївська районна державна адміністрація Харківської області, передає Chuguiv.

Якщо людина зацікавлена в негайному отриманні всіх соціальних прав та в терміновому поверненні на територію України після закінчення воєнних дій, при цьому не має наміру залишатись в Європейському Союзі, то оптимальним буде саме отримання тимчасового захисту. Якщо ж має більш далекоглядні цілі, як то: отримання права безстрокового проживання та доступ до інтеграційної системи ЄС, тоді є сенс звернутись із заявою про отримання статусу біженця.

Процес отримання тимчасового захисту є досить швидким та максимально спрощеним.
Зокрема, в Польщі ця процедура включає подачу запиту на отримання дозволу на проживання та реєстрацію даних особи, яка звернулась за відповідним захистом, а в Німеччині – реєстрацію особи в управлінні у справах біженців, отримання дозволу на проживання та реєстрацію в службах соціального захисту.

Термін тимчасового захисту становить 1 рік та двічі може бути автоматично подовжений на 6 місяців, якщо не зникнуть причини надання такого захисту, але максимум до 1 року (до 04.03.2024). При цьому Єврокомісія може запропонувати або продовження терміну ще на рік (до 04.03.2025), або ж припинення тимчасового захисту у разі покращення ситуації в Україні, що означатиме можливість безпечного повернення її громадян.

У межах тимчасового захисту особа отримує:

 •  право на проживання в країні, в якій особа звернулася за тимчасовим захистом;
 • доступ до праці, який можна отримати одразу з моменту звернення за отриманням захисту;
 • доступ до житла;
 • медичну допомогу;
 • соціальна допомогу;
 • доступ до освіти дітям та підліткам.

Важливо, що перелічені права надаються хоч і на весь період дії тимчасового статусу, але тільки на території держави-члена ЄС, в якій отримано такий статус.

Статус біженця, в свою чергу, гарантує право безстрокового проживання на території відповідної держави, а термін, на який видається посвідчення біженця, відрізняється в різних країнах, хоча передбачає право поновлення на аналогічний період.

При цьому статус біженця може бути відкликаний одразу, коли з’являються докази, які вказують на те, що є підстави для його перегляду.

За отриманням статусу біженця людина може звернутись, якщо:

 • має обґрунтовані побоювання стати жертвою переслідувань за ознаками раси, релігії, громадянства, політичних поглядів;
 • знаходиться за межами країни своєї національної належності;
 • не в змозі, або не бажає користуватися захистом своєї країни;
 • якщо не має громадянства, знаходиться за межами країни свого колишнього місця проживання та не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок побоювань переслідування.

Статус біженця також надає право на:

 • житло (як правило, це спальне місце в центрі для біженців);
 • безкоштовне харчування;
 • медичну допомогу (обмежену);
 • безкоштовний проїзд у громадському транспорті.

Але слід мати на увазі, що не всі права стають доступними особі, яка перетнула кордон з моменту звернення з заявою про отримання статусу біженця. Протягом 6 місяців вона не може працевлаштовуватись, поки триватиме розгляд заяви про надання статусу біженця.

Таким чином, головна принципова різниця між тимчасовим захистом та статусом біженця полягає в тому, що статус біженця – це індивідуальне право особи на міжнародний захист, яке надається після проходження тривалої адміністративної процедури, яка має свої особливості. При цьому поняття тимчасового захисту не є категорією міжнародного права, а є винятковими тимчасовими та негайними мірами, спрямованими на забезпечення швидкого та відносно спрощеного механізму колективного захисту осіб, які потребують такого захисту, гарантуючи їм дозвіл на проживання та інші соціальні права.

Отже, з метою отримання доступу до всіх соціальних прав, які пропонують держави ЄС, доцільно звернутись за отриманням тимчасового захисту. В такому разі всі права та міри захисту будуть надані негайно, на відміну від заявника на отримання статусу біженця, який зможе скористатись більшою частиною прав тільки після отримання відповідного статусу, тобто – не раніше, ніж через кілька місяців.

Щоправда, оскільки тимчасовий захист є негайною і тимчасовою мірою, строк його дії є обмеженим, а захист буде припиненим по завершенні війни в Україні. При цьому строк, на який надається статус біженця, є більш тривалим, а припинення війни в Україні не буде автоматичною підставою для його позбавлення.

Довідки про режим роботи та консультації фахівців Чугуївського місцевого центру з надання БВПД можна отримати за телефоном: (05746) 40-127.

Поділіться новиною

Новини партнерів