Що таке IP-адреса і як вона працює?

Що таке IP-адреса і як вона працює?

Кожен пристрій, підключений до мережі, має окремий ідентифікатор. Думайте про це як про зворотну адресу щоразу, коли ви надсилаєте пошту. Мабуть, можна з упевненістю сказати, більшість мереж використовують протокол TCP/IP для зв’язку своїх пристроїв. Унікальним ідентифікатором цього протоколу є адреса інтернет-протоколу (IP).

Що таке IP-адреса?

IP-адреса є цифровою ідентифікаційною міткою, що призначається кожному пристрою, підключеному до мережі. Ця мережа використовує ідентифікацію Інтернет-протоколу (IPID) кожного пристрою для обміну інформацією між собою без втручання пристроїв в інші мережі.

Зверніть увагу, що існують два стандарти IP-адрес, а саме:

  • IPv4: IP-адреса, яка використовує 32 двійкові біти для створення окремої адреси в певній мережі. Адреси IPv4, як правило, складаються із чотирьох цифр, розділених точками. Одним із прикладів є 192.168.1.12.
  • IPv6: це стандарт IP-адрес, що використовує 128 двійкових бітів замість 32. Адреси IPv6 можуть використовувати буквено-цифрові символи для формування унікального ідентифікатора, наприклад 2001:0DB8:AC10:FE01:0000:07C0:853A:140B.

У чому різниця між IPv4 та IPv6?

Крім зовнішнього вигляду, стандарт IPv6 може надати онлайн-користувачам більше IP-адрес, ніж IPv4. Це тому, що адреси IPv4 мають лише 232 можливі з’єднання. З іншого боку, IPv6 може запропонувати близько 4,3 мільярдів унікальних IP-адрес. Отже, використання стандартів IPv6 може зменшити виникнення певних проблем, таких як конфлікти IP-адрес.

Чи можна змінити IP-адресу?

Може бути неможливо змінити IP-адреси без примусового втручання ззовні. Наприклад, IP-адреса комп’ютера може змінитися, якщо маршрутизатор перезавантажиться. Однак ідентифікатор, як і раніше, буде використовувати ті самі стандарти, що й ваш інтернет-провайдер (ISP). Тому Інтернет все одно знатиме ваше місцезнаходження, завдяки цим стандартам.

Наприклад, поточна IP-адреса комп’ютера може бути 49.194.112.12. Якщо ви зміните свого інтернет-провайдера, ваш пристрій може отримати нову адресу, але це може бути щось на зразок 49.194.109.9. Веб-сайти та інші онлайн-портали можуть використовувати цю інформацію для перевірки вашого розташування. Також з цієї причини ви не зможете переглядати певний онлайн-контент. Деякі веб-сайти зазвичай використовують програми та плагіни з географічними обмеженнями, щоб обмежити користувачів цільовою областю.

Хоча змінити свою IP-адресу може бути складно, її досить легко замаскувати за допомогою віртуальної приватної мережі (VPN). Служба VPN шифрує IP-адресу пристрою або мережі, щоб обдурити сервери, змусивши їх думати, що ви виходите в Інтернет з іншого місця.

Що таке маска підмережі?

Маска підмережі – це друга частина ідентифікатора хоста, а IP-адреса – перша. Спробуйте виконати пошук IP на своєму комп’ютері. Якщо ви використовуєте ПК з Windows, ви можете знайти його IP-адресу, виконаючи такі дії:

  • Клацніть правою кнопкою миші кнопку «Пуск».
  • Виберіть Windows PowerShell.
  • Введіть ipconfig/all та натисніть Enter на клавіатурі.

Набір даних має з’явитися після натискання клавіші Enter. Але тепер ви повинні мати чітке уявлення про різну інформацію на вашому ПК, включаючи адреси IPv4 і IPv6, а також маску підмережі.

Маска підмережі має вигляд 255.255.255.0. Ці чотири числа тяжіють до 255 або 0. Можливо, не число, а становище має життєво важливе значення. Це тому, що 255 або 0 означають поділ між ідентифікатором хоста та мережею. Числа 255 маскуватимуть ідентифікатор мережі, звідси і назва протоколу.

Маски підмережі важливі для середовища IP-адрес. Ці елементи допомагають визначити, яка IP-адреса є локальною або віддаленою по відношенню до мережі. Без цих номерів ваш пристрій може не знати, як правильно направляти онлайн-трафік, що призводить до неузгодженості та помилок у мережі.

Зверніть увагу, що хакери можуть переглядати IP-адреси та маски підмережі для своїх незаконних дій, таких як відстеження електронної пошти або крадіжка цінних онлайн-даних. Тому будьте пильні при використанні загальнодоступних мереж, оскільки ці налаштування зазвичай запрошують небажаних гостей.

Як інтернет-провайдери призначають IP-адреси?

Деякі люди можуть подумати, що IP-адрес у мережі достатньо. Хоча ця частина інформації може бути правдою, ваш інтернет-провайдер призначить лише одну IP-адресу та одну маску підмережі. Потім маршрутизатор створить нові ідентифікатори, пов’язані з основною адресою, для формування мережі.

Цей процес є протоколом динамічної конфігурації хоста (DHCP), який є процедурою, в якій ваш інтернет-провайдер динамічно призначає нові IP-адреси кожної мережі. Отже, мережна адреса вашої домашньої мережі може змінитися, якщо ви перезавантажите модем. Але адреса цієї конкретної мережі буде унікальною. Іншими словами, інші мережі, підписані на провайдера, не матимуть таку саму IP-адресу.

Зверніть увагу, що кожен DHCP-сервер використовує для призначення діапазон IP-адрес. Конфлікти можуть виникнути, якщо на цьому сервері закінчаться адреси для мережі. Багато інтернет-провайдерів тепер використовують час оренди для кожної IP-адреси, щоб зменшити ці конфлікти. Наприклад, IP-адреса вашої домашньої мережі може бути 49.149.102.45. Але ці цифри можуть змінитися за кілька годин. Таким чином, якщо ви знову перевірите свою IP-адресу через певний період, вона може змінитися на щось на зразок 49.149.102.57.

Процес оренди IP-адреси також доступний у багатьох модемах та маршрутизаторах. Ці пристрої динамічно призначають та орендують різні ідентифікатори для кожного пристрою в мережі. Цей процес також служить тій самій меті, що й оренда IP-адрес у інтернет-провайдерів, але значно менших масштабах.

Ось короткий огляд того, як сервер DHCP призначає адреси:

  • Пристрій “повідомляє” або надсилає широкомовне повідомлення інтернет-провайдеру або маршрутизатору для повідомлення DHCP-сервером.
  • Потім DHCP-сервер «почують» це повідомлення та надішле пропозицію унікальної адреси.
  • Пристрій вибере DHCP-провайдера, підтвердивши підключення.

Цей процес може зайняти трохи більше кількох секунд. Але якщо IP-адреса займає більше часу, ніж зазвичай, у вас можуть виникнути проблеми з мережею. Крім того, деякі уряди можуть також обмежувати використання Інтернету з боку своїх інтернет-провайдерів та DHCP-серверів. Ці крайні випадки можуть статися через певні сценарії, такі як політичні хвилювання.

Заключні зауваження

Мережі, як правило, стають захаращеними без допомоги IP-адрес і відповідних елементів. Розуміння цих унікальних ідентифікаторів може допомогти вам створювати та підтримувати мережі. Крім того, нехай інформація, розміщена в цій статті, допоможе вам запобігти проблемам, пов’язаним з IP-адресами, такими як злом та інші кібератаки.

Поділіться новиною

Новини партнерів